EvdenEveNakliyat ,Evden Eve Nakliye Rehberim

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
EvdenEveNakliyat ,Evden Eve Nakliye Rehberim

EvdenEveNakliyat Platformu ;EvdenEveNakliyat Firmaları,EvdenEveNakliyat Fiyatları,Evden Eve Nakliyat

Türkiye Cumhuriyeti Yönetim biçimi

nakliyat
    nakliyat
    Admin
    Admin

Game
    Evden-Eve-Nakliyat-Fiyatları:

Türkiye Cumhuriyeti Yönetim biçimi Empty Türkiye Cumhuriyeti Yönetim biçimi

Mesaj  nakliyat Perş. Mart 06, 2008 6:19 pm

Yönetim biçimi cumhuriyet olan Türkiye Cumhuriyeti, Mustafa Kemal önderliğinde 1923'te kurulmuştur. Resmî dili Türkçe'dir. Laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti yönetim anlayışı vardır. Kuvvetler ayrılığı esası vardır. Yasama işlerini Türkiye Büyük Millet Meclisi, yürütme işlerini Hükümet, yargı işlerini ise bağımsız mahkemeler yapar. Türkiye'de 1923'te cumhuriyetin ilanı ile devlet başkanı, cumhurbaşkanı sıfatını almıştır. Cumhurbaşkanı devletin başı ve başkomutandır. Bu sıfatla Türkiye Cumhuriyeti'ni ve Türk Milleti'nin birliğini temsil eder. Anayasanın uygulanmasını, devlet organlarının düzenli ve uyumlu çalışmasını gözetir.
    Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) (Kuruluş: 23 Nisan 1920). Türkiye Cumhuriyeti'nin yasama organıdır. Halk tarafından her 5 yılda bir yapılan seçimler ile belirlenen milletvekilleri, TBMM çatısı altında yasama görevini yerine getirmek üzere kanunları belirler. TBMM'ye 550 milletvekili seçilmektedir.
    Türkiye Cumhuriyeti'nde yürütmenin başı olan başbakan, Bakanlar Kurulu'na başkanlık eder, hükümeti ve icraatlarını yönetir. Türkiye Cumhuriyeti'nde her 5 yılda bir genel seçimle oluşan Meclis tarafından Başbakan, 5 yıl süre ile seçilir. bounce

Similar topics

-

Forum Saati Ptsi Nis. 29, 2024 4:11 pm